Oscars 2012: The Winners – ‘The Artist’ Tapped as Best Picture
The 84th Academy Awards offered minimal surprises, as the silent film “The Artist” took home five awards including three of the biggest prizes: Best Director, Best Actor and Best Picture.
“Hugo,” nominated for 11 Oscars, tied “The Artist” with five wins, but all for technical achievements including both sound categories, Best Art Direction and a couple small upsets in Best Cinematography and Best Visual Effects.
In the acting categories, Meryl Streep took Oscar gold for the first time in nearly 20 years for “The Iron Lady.” Streep was expected to get edged out once again by Screen Actors Guild winner Viola Davis, but the Academy saw it fit to crown her once more, which even Streep said in her acceptance speech she believes will be her last.
Find all the winners below including how my predictions faired.
Best Motion Picture of the Year
Winner: “The Artist”
- “The Descendants”
- “Extremely Loud & Incredibly Close”
- “The Help”
- “Hugo”
- “Midnight in Paris”
- “Moneyball”
- “The Tree of Life”
- “War Horse”
My Prediction: “The Artist.” One of the most unquestioned winners in years, it would’ve been foolish to bet on anything else. “The Artist” might not have been the year’s best in everyone’s eyes, but it had all the charm and charisma necessary to win the biggest majority of supporters.
Best Achievement in Directing
Winner: Michel Hazanavicius – ”The Artist”
- Woody Allen – “Midnight in Paris”
- Terrence Malick – “The Tree of Life”
- Alexander Payne – “The Descendants”
- Martin Scorsese – “Hugo”
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Winner: Octavia Spencer – “The Help”
- Bérénice Bejo – “The Artist”
- Jessica Chastain – “The Help”
- Melissa McCarthy – “Bridesmaids”
- Janet McTeer – “Albert Nobbs”
My Prediction: Octavia Spencer – “The Help.” Spencer won most of the precursor awards, and she fits the mold of a great Best Supporting Actress. Her humility on the stage was touching.
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Winner: Christopher Plummer – “Beginners”
- Kenneth Branagh – “My Week with Marilyn”
- Jonah Hill – “Moneyball”
- Nick Nolte – “Warrior”
- Max von Sydow – “Extremely Loud & Incredibly Close”
Best Performance by an Actress in a Leading Role
Winner: Meryl Streep – ”The Iron Lady”
- Glenn Close – “Albert Nobbs”
- Viola Davis – “The Help”
- Rooney Mara – “The Girl with the Dragon Tattoo”
- Michelle Williams – “My Week with Marilyn”
Best Performance by an Actor in a Leading Role
Winner: Jean Dujardin – “The Artist”
- Demian Bichir – “A Better Life”
- George Clooney – “The Descendants”
- Gary Oldman – “Tinker Tailor Soldier Spy”
- Brad Pitt – ”Moneyball”
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Winner: “Midnight in Paris” – Woody Allen
- “The Artist” – Michel Hazanavicius
- “Bridesmaids” – Kristen Wiig & Annie Mumulo
- “Margin Call” – J.C. Chandor
- “A Separation” – Asghar Farhadi
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Winner: “The Descendants” – Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash
- “Hugo” – John Logan
- “The Ides of March” – George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
- “Moneyball” – Aaron Sorkin and Steve Zaillian, Stan Chervin
- “Tinker Tailor Soldier Spy” – Bridget O’Connor & Peter Straughan
Best Foreign Language Film of the Year
Winner: “A Separation” (Iran)
- “Bullhead” (Belgium)
- “In Darkness” (Poland)
- “Monsieur Lazhar” (Canada)
- “Footnote” (Israel)
Best Animated Feature Film of the Year
Winner: “Rango”
- “A Cat in Paris”
- “Chico and Rita”
- “Puss in Boots”
- “Kung Fu Panda 2”
Best Achievement in Cinematography
Winner: “Hugo” – Robert Richardson
- “The Artist” – Guillaume Schiffman
- “The Girl with the Dragon Tattoo” – Jeff Cronenweth
- “The Tree of Life” – Emmanuel Lubezki
- “War Horse” – Janusz Kaminski
My Prediction: “The Tree of Life” – Emmanuel Lubezki
Best Achievement in Art Direction
Winner: “Hugo” – Dante Ferretti; Francesca Lo Schiavo
- “Midnight in Paris” – Hélène Dubreuil; Anne Seibel
- “The Artist” – Laurence Bennett; Robert Gould
- “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” – Stuart Craig; Stephenie McMillan
- “War Horse” – Rick Carter; Lee Sandales
My Prediction: “Hugo” – Dante Ferretti; Francesca Lo Schiavo
Best Achievement in Costume Design
Winner: “The Artist” – Mark Bridges
- “Anonymous” – Lisy Christl
- “Hugo” – Sandy Powell
- “Jane Eyre” – Michael O’Connor
- “W.E.” – Arianne Phillips
My Prediction: “Hugo” – Sandy Powell
Best Achievement in Film Editing
Winner: “The Girl with the Dragon Tattoo” – Kirk Baxter and Angus Wall
- “The Artist” – Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
- “The Descendants” – Kevin Tent
- “Hugo” – Thelma Schoonmaker
- “Moneyball” – Christopher Tellefsen
Best Achievement in Makeup
Winner: “The Iron Lady” – Mark Coulier and J. Roy Helland
- “Albert Nobbs” – Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
- “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” – Nick Dudman, Amanda Knight and Lisa Tomblin
My Prediction: “The Iron Lady” – Mark Coulier and J. Roy Helland
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Winner: “The Artist” – Ludovic Bource
- “The Adventures of Tintin” – John Williams
- “Hugo” – Howard Shore
- “Tinker Tailor Soldier Spy” – Alberto Iglesias
- “War Horse” – John Williams
My Prediction: “The Artist” – Ludovic Bource
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Winner: “Muppet or Man” by Bret McKenzie from “The Muppets”
- “Real in Rio” by Sergio Mendes and Carlinhos Brown, Siedah Garrett from “Rio”
Best Documentary, Features
Winner: “Undefeated”
- “Hell and Back Again”
- “If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”
- “Paradise Lost 3: Purgatory”
- “Pina”
My Prediction: “Undefeated”
Best Documentary, Short
My Prediction: “Saving Face”
- “The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
- “God is the Bigger Elvis”
- “Incident in New Baghdad”
- “The Tsunami and the Cherry Blossom”
My Prediction: “Saving Face”
Best Short Film, Animated
Winner: “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”
- “Dimanche/Sunday”
- “La Luna”
- “A Morning Stroll”
- “Wild Life”
My Prediction: “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”
Best Short Film, Live Action
Winner: “The Shore”
- “Pentecost”
- “Raju”
- “Time Freak”
- “Tuba Atlantic”
My Prediction: “Tuba Atlantic”
Best Achievement in Sound Editing
Winner: “Hugo” – Philip Stockton and Eugene Gearty
- “Drive” – Lou Bender and Victory Ray Ennis
- “The Girl with the Dragon Tattoo” – Ren Klyce
- “Transformers: Dark of the Moon” – Ethan Van der Ryn and Erik Aadahi
- “War Horse” – Richard Hymns and Gary Rydstrom
Best Achievement in Sound Mixing
Winner: “Hugo” – Tom Fleischman and John Midgley
- “The Girl with the Dragon Tattoo” – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
- “Moneyball” – Deb Adair, Ron Bochar, Dave Gianmarco and Ed Novick
- “Transformers: Dark of the Moon” – Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffre J. Haboush and Peter J. Devlin
- “War Horse” – Gary Rydstrom, Andy Neslon, Tom Johnson and Stuart Wilson
Best Achievement in Visual Effects
Winner: “Hugo” – Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning
- “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2” – Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
- “Real Steel” – Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
- “Rise of the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
- “Transformers: Dark of the Moon” – Dan Glass, Brad Friedman, Douglas Trumbull and Michael Fink
Final Award Count
- The Artist: 5
- Hugo: 5
- The Iron Lady: 2
- The Help: 1
- Midnight in Paris: 1
- The Descendants: 1
- Beginners: 1
- The Girl with the Dragon Tattoo: 1
- The Muppets: 1
- Rango: 1
- A Separation: 1
0 Comments
You can be the first one to leave a comment.